Farmáři

Na Kopci - ekofarma Boršov

26. 04. 2016
O

bec Boršov leží na pomezí Čech a Moravy, jihozápadně od Moravské Třebové. Už z nadpisu je jasné, že samotné hospodářství se nachází na kopci. A jakmile někdo na Boršovsku řekne „jdu na kopec“, znamená to, že míří přímo na farmu.

Obec Boršov leží na pomezí Čech a Moravy, jihozápadně od Moravské Třebové. Už z nadpisu je jasné, že samotné hospodářství se nachází na kopci. A jakmile někdo na Boršovsku řekne „jdu na kopec“, znamená to, že míří přímo na farmu.

Farma obhospodařuje asi 70 hektarů zemědělské půdy v Boršově, Útěchově a Dlouhé Loučce. Už od počátku se tu hospodaří přirozeně a šetrně k živočišnému prostředí a zvířata jsou chována volně s neomezeným přístupem na pastvinu. Farma chová okolo 200 kusů bahnic a provádí křížení masných a kombinovaných plemen, a proto je stádo, z hlediska plemen, pestré. Mimo oveček se Na Kopci chovají také indičtí běžci, kteří se postarají o likvidaci slimáků, dále slepice, krůty a husy. Na farmě najdete spoustu zeleniny a bylinek, ale zahrada zatím není dostatečně velká, aby mohla být zelenina prodávána ve velkém. K prodeji jsou pouze přebytky. Součástí hospodářství je také ovocný sad, ve kterém rostou slivoně, jabloně, hrušky, muchovníky, růže dužnoplodé, třešně dřeviny a další doprovodné dřeviny. Snad ani nemusím dodávat, že ovoce i zelenina je pěstována bez použití jakékoliv chemie. Z vlastního ovoce se dále na farmě vyrábí džemy, zahušťované Agarem neboli mořskou řasou. Mezi další dobroty z Kopce jsou sirupy z bylinek. I Na Kopci probíhá takzvaný prodej ze dvora, ve kterém farma nabízí sezonně živá jehňata, zeleninu, ovoce a domácí vejce.

A jen tak pro zajímavost, víte jaký je rozdíl mezi džemem a marmeládou? Nejen to, ale i spoustu dalších zajímavých informací o prodeji, produktech a farmě najdete přímo na webových stránkách www.ekofarma-borsov.cz.

Sára Kalivodová

Sára Kalivodová

Sára Kalivodova je studentka farmacie, ale věří, že nejlepším lékem jsou životní optimismus, čistá voda, slunce, vzduch a přírodní produkty. Zajímá se o zdravou výživu a sport. Svými krátkými články seznamuje čtenáře tohoto webu s farmáři a jejich produkty.


Podobné články

Komentáře